Acil Anons Sistemi

İşyerlerinin güvenliklerinin sağlanabilmesi için kullanılan birbirinden farklı sistemler mevcuttur. Bunlardan bir tanesi olan acil anons sistemi, özellikle geniş alanlarda kişilere hızlı uyarı ya da erişim sağlamak amacı ile sıklıkla tercih edilir. Genel seslendirme sistemleri ile sıklıkla karşılaştırılan acil anons sistemleri, farklı felaket senaryoları için geçerli olan sinyallerin çalınması ile çalışır. Bu sinyaller binada bulunan kişiler tarafından duyularak tahliye işlemlerinin hızlanmasında etkili bir rol oynar. Karşılaştırma Listesi Güvenlik Kamerası, Akıllı Saatler, Bebek Güvenlik Sistemleri …

Acil Anons Sistemi Neden Kullanılır?

Acil anons sistemlerinin kullanıldığı alanlarda farklı işlevleri bulunabilir. Fakat en genel kullanım amacı acil bir durumda çok geniş alanlara bile etki edecek bir uyarı sistemi oluşturmaktadır. sistemi herhangi bir yangın, iş kazası ya da buna benzer durumlarda binaların tahliye edilmesi için yardımcı görevi görür.

Binaların tahliye edilmesi yaşanan duruma göre ve binada bulunan toplumun farklılıklarına (yaş, eğitim durumu, fiziksel açıdan engel olup olmaması) göre değişebilir. Fakat özellikle iş yerlerinde, kişilere sinyallere tanıma eğitimleri verilerek acil durumlarda hangi sinyalin hangi durumlarda kullanılacağı öğretilerek buna göre önlemler alınabilir.