Acil Anons Sistemi Yönetmelikleri Nelerdir?

Yangın, deprem, sel gibi doğa olaylarının yanı sıra terör saldırıları, toplumsal çatışmalar gibi olaylar, kalabalık insan gruplarının anında tahliye edilmesini gerektirebilir. anons sistemi olarak bilinen uyarı mekanizmaları tam da böyle anlarda kullanılan sistemlerdir. Geniş alanlarda toplulukları uyarmak ve yönlendirmek için kullanılmaktadır.

Acil anons sistemleri okul, yurt, hastane, otel, kamu kurumları, iş merkezleri gibi günlük hayatta yüzlerce kişinin kullandığı alanlarda kullanılır. Fakat bu sistemlerin uygulanabilmesi için bazı yönetmelikler ve standartlar vardır.

Acil Anons Sistemi Yönetmelikleri Nelerdir?

Acil anons sistemlerinin bazı alanlarda bulunması bir zorunluluktur. Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik’e göre; 5000 metrekareden büyük yapı inşaat alanları, 200 yataktan fazla kapasiteli oteller, kullanıcı sayısı 1000 kişiyi aşan tüm yapılar ve yüksekliği 51.5 metreyi geçen  binalarda acil anons sistemi kurulması gerekir.

Sistemin kurulacağı binanın fiziksel özellikleri göz önünde bulundurularak yeteri kadar hoparlör, amfi, mikrofon ya da ses kayıt cihazı gibi teknik donanımların bina içerisinde düzgün ve doğru şekilde konumlandırılması gerekir. Bu sistemler sayesinde aynı anda bütün alanın anonsları duyması gerekir. Karşılaştırma Listesi Güvenlik Kamerası, Akıllı Saatler, Bebek Güvenlik Sistemleri …