Yangın Alarm Sistemi

İş yeri Güvenliğiniz için Yangın İhbar Sistemi....

Yangın Alarm Sistemi iş yerinizi ve personeli olası bir yangın durumunu erken uyarı alarak acil duruma karşı uyarmak üzere tasarlanır. Yangın alarm sistemleri ofislerde, fabrikalarda ve kamu binalarında bulunurlar fakat acil bir durum meydana gelene kadar biz onların varlığını bilemeyiz.

Yeni tasarlanacak bir yangın algılama sistemi yürürlükteki yangından korunma yönetmeliklerine ve ilgili standartlara uygun olarak yapılmalıdır. Yapıların farklı ihtiyaçlarına karşı çeşitli uygulamalar oluşturulmalıdır.  Türkiye de ki yönetmelikte uygulanacak sistemin TSE tarafından kabul gören EN54-14 yeterliliği  gerekmektedir.

F5 Teknoloji olarak dünyanın önde gelen üreticilerinin ürünlerini ihtiyaçlarınıza göre tasarlayarak size en uygun çözümü üretiyoruz.

Yangın Algılama ve Alarm Sistemi Ekipmanları

Gelişmiş Teknoloji ile donatılmış bir alarm sisteminde akıllı duman dedektörleri , ihbar butonlarına kadar çeşitli algılama ekipmanları bulunur

  • Duman Dedektörleri
  • Isı Dedektörleri
  • Karbon Monoksit Dedektörleri
  • Beam Dedektörler
  • Gaz Dedektörleri
  • Kır Bas Butonları

Yangın Algılama ve Alarm Sistemi Nasıl Çalışır

Tasarımda konumlandırılan duman dedektörleri , ısı dedektörleri ve kırbas butonları sinyal kablosu ile üzerinde durum göstergelerinin izlenebildiği Alarm Paneli ne bağlıdır.  Alarm paneli ayrıca mevcutta bulunan yangın ve tahliye tatbikatlarında kullanılmak üzere ayarlanabilmektedir.  Bu sayede tüm personel olası ve acil durumda ne yapması gerektiğini önceden bilir. Sisteme bağlı dedektörlerden gelen bir ihbar alarmı tetikler ve sistemde bulunan sirenleri ve acil anons sistemini devreye sokarak insanların yangın olabilme durumunu haber verir.

Yangın Algılama ve Alarm Sistemi Modelleri

Konvansiyonel Yangın Alarm Sistemleri

Konvansiyonel Yangın Alarm Sisteminde dedektör ve butonlardan gelen  sinyaller yangın alarm paneli ünitesine geri bağlamak ve butonları birbirine bağlamak için yangın alarm kabloları kullanılır.

Yangın alarmı veren noktayı bulmayı kolaylaştırmak amacı ile sistem bölge lere ayrılır. Alarm panelinin üzerinde her bölge için bir uyarı ikaz ışığı bulunur. Aynı zamanda bölge isimleri yangın alarm paneli üzerinden gösterilir. Yangın Algılama ve Alarm sistemini tasarladığımız yapıya göre ne kadar çok bölge ayrımı yapabilirsek yangın alarmı veren bölgeyi tespit etmemiz o kadar kolaylaşır. Sisteme entegre edilen siren ler alarm tetiklendiğinde çalmak için planlanmıştır.

Adresli Yangın Alarm Sistemleri

Adresli yangın alarm sisteminde konvansiyonel yangın alarm sisteminden farklı olarak her dedektörü buton ve sirenin ayrı bir adresi bulunmaktadır. Yangın alarm panelinde yangın uyarısında yangının hangi noktadan geldiğini gösteren bir metin ve uyarı ışığı bulunmaktadır. Yangın Algılama devreye bir loop olarak bağlanır ve her loop için belirli sayıda dedektör ve buton eklenebilir. Sistemde meydana gelebilecek bir kısa devre yada sistem arızasına karşı kullanılacak ekipmanların bir kısmına izolasyon modülü takılması gerekmektedir. Adresli ve konvansiyonel yangın alarm sistemlerinde dedektörler algılanan duman yada değeri temsil eden çıkış sinyalleri verebildiklerden “akıllı” olarak kabul görmezler. Yangın durumu , arıza durumu , ön alarm veya farklı bir durumda olup olmadığına karar vermek Yangın Alarm Paneline bırakılmıştır.

Akıllı Yangın Alarm Sistemleri

Akıllı yangın alarm sisteminde sistemde bulunan her dedektör ve ekipman bir yangın yada arıza veya dedektör kirliliğini yangın alarm paneline iletir.

Akıllı yangın alarm sistemleri konvansiyonel ve adresli yangın algılama sistemlerine göre daha karmaşık yapıdadır. Öncelikli amaçları yanlış alarmların oluşmasını önlemeye yardımcı olmaktır. Alarm Panelleri 2,4 ve 8 li olarak mevcuttur.

Ücretsiz Keşif Formu

Yangın İhbar ve Alarm Sistemi ihtiyaçlarınız için Bize Hemen Yazın.
    Open chat
    Yardımcı Olmamı İstermisin ?